Çocuk İstismarına Karşı Seminer Düzenlendi

Çınar Belediyesi tarafından çocuk istismarının önüne geçmek ve farkındalık yaratmak amacıyla çocuk istismarı ve ihmali konulu bir seminer düzenlendi. Jinwar Kadın Merkezi’inde düzenlenen seminere çok sayıda kadın katıldı. Seminerde Jinwar Kadın Merkezi  Sosyoloğu Delal Kızılkan çocuk istismarı, çocuk hakları, istismar ve ihmalin tanımları, istismar ve ihmale neden olabilecek riskler ile çocuklara yönelik cinsel istismarda hukuksal süreç hakkında sunum yaptı. Kızılkan, cinsel istismara uğrayan çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini ve çocuk istismarının psikolojik etkileri üzerine de bilgi verdi.

Sunumda, cinsel istismar konusuna geçilmeden önce çocukların bedenlerini tanımaya başladıkları andan itibaren anne ve babanın cinsel eğitim verebileceğini belirten Kızılkan, ebeveynlerin çocukların sorularını geçiştiren cevaplar vermemeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye’de çocuk istismarının giderek arttığına dikkat çeken Kızılkan, “Cinsel istismar bir hastalıksa, cinsel eğitim bu hastalığın tedavisidir. Cinsel eğitim verilmeli ki çocuklar büyüdüğünde bunu yapan kişi olmasın. Bu eğitimi vermek ebeveynlere düşen büyük  bir sorumluluktur ” şeklinde konuştu.

Seminer soru ve cevap şeklinde devam etti.

PAYLAŞ