Kırsal Mahallelere ‘Kadın Sağlığı Eğitimi’

Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi’nin başlattığı “Kadın Sağlığı Eğitimi”nde ikinci aşama olan ve kırsal mahalleleri kapsayan açık grup eğitimleri başladı.

Çınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğüne bağlı çalışan Jinwar Kadın Merkezi, kadına yönelik eğitim çalışmalarını sürdürüyor. İlçe merkezinde 15 kadına eğitimin birinci aşaması olan kaplı grup eğitimi verilmesinin ardından kırsal mahallelerde açık grup eğitimlerine geçildi. Çınar’ın tüm kırsal mahallelerini kapsaması beklenen eğitimlerde  “Üreme organları ve işlevleri”, “Doğurganlığın planlanması”, “ Güvenli annelik”, “Menopoz” konuları ele alınıyor.

Kırsal mahallelerde başlatılan eğitimin startı Şükürlü köyünde verildi. Eğitmen Remziye Duran’ın verdiği eğitime yaklaşık 30 kadın katıldı. Katılımcı sayısının sınırsız olduğu eğitim, konuların anlatılması ardında soru cevap ve devamında kişisel deneyimlerin anlatılması şeklinde sürdü.

‘Kadın bedeni zedelenirse ruhu da zedelenir’

Eğitimde konuşan Remziye Duran,  varolan eril sistemin kadının bedeni ve zihni üzerinde tahakküm kurduğuna işaret ederek “Bu gün sağlık denilince ilk başta hepimizin aklına bedensel sağlık geliyor. Ama sağlık bir bütünseldir. Bir parça olarak ele alınamaz. Bir kadının bedensel sağlığı zedelendiği zaman aynı zamanda ruhsal açıdan da etkilenmiş oluyor. Toplumun kadını kendi bedeninden uzaklaştırması, kadın bedenini ayıplayıp, yadırgama yöntemi kadın bedenini kadın üzerinde toplumsal bir baskı kurmasına karşı kadınlar direnç göstermelidir. Kendi bedenimize yabancılaşmamız gerekir. Kadının kendi bedenine yabancılaştırılması kadınlar açısından psiko-sosyal travmatik bir durum olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle kadın sağlığı bir bütündür. Ve bu şekilde ele alınması gerekir” diye konuştu.

Kadının bilinçlendirilmesinin toplumun bilinçlendirilmesini anlamını taşıdığını kaydeden Duran, “Toplum nüfusun yarısından fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Kadının bilinçlenmesi, güçlenmesi aynı zamanda toplum bilinçlenmesi ve güçlenmesi anlamına gelir” dedi.

Duran, eğitim alan kadınların edindikleri yeni bilgilerin sadece kendileri ile sınırlı kalmaması gerektiğini bu bilgileri eğitime katılmayan ya da çevredeki diğer kadınlarla paylaşılmasını istedi.