Kadınlar Toplumsal Cinsiyet Rollerini Tartıştı

Çınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü, toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanması ve toplumsal cinsiyette ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Rolleri”  başlığıyla eğitim düzenledi.

Çınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü, belediyenin kadın çalışanlarına yönelik “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Rolleri”  başlığıyla eğitim düzenledi. Çınar Belediyesi Toplantı Salonu’nda verilen eğitim de dünyada ve Türkiye’de kadının durumu, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, toplumsal cinsiyet hiyerarşisi ve toplumsal cinsiyet ile ilgili temel kavramlar ele alındı.

Verilecek eğitimin temel amacını bilgi veren Çınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürü Halide Türkoğlu, Çınar Belediyesi Kadın Meclisi’ni kurduklarını hatırlatarak, “Bu meclisi kurmamızın amacı belediyede kadın bakış açısını geliştirmek, faaliyet ve hizmet alanlarını kadın merkezli yürütmektir. Bunu yapabilmek için ilk etapta kendimizi eğitmemiz gerekir. Eğitimle de oluşturacağımız bilgilerin hayata geçirmek çok önemli. Bunun için toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyet rolleri üzerinde tartışma yürütmemiz gerekiyor. Bu şekilde kadın-erkek eşitliği sağlama noktasında hem çelişkileri hem de bu eşitliği nasıl gerçekleştirebiliriz şeklinde tartışmalarımız olacak. Sonrasında bunun tüm topluma yansıya bilmesi, hizmet alanlarında kadın erkek eşitliğini sağlayabilme noktasında u eğitimin faydalı olacağını düşünüyoruz ” dedi.

Türkoğlu’nun açıklamasının ardından Diyarbakır Merkez Yenişehir Belediyesi Eğitim Birimi Sorumlusu Sosyolog Neslihan Başak, “Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Rolleri” başlığıyla kadınlarla tartışma yürüttü. “Kadın deyince aklınıza ne geliyor” sorusuyla eğitime başlayan Başak’a, “anne, abla, fedakarlık, ekonomi, kutsallık” gibi yanıtlar verildi. Kadınların, kadınla “özdeşleştirdiği” kavramların sorgulanmasıyla devam eden eğitim çalışması, toplumsal cinsiyet rollerinin ele alındığı, sorgulandığı slayt gösterisiyle son buldu.