Kadınlar Kaldırım İşgaline ‘Dur’ Dedi

Çınar Belediyesi Kadın Meclisi, “kaldırım işgali” için harekete geçti. Kadınlar farkındalık yaratmak, tepkilerini dile getirmek için ilçe esnafına ve vatandaşlara broşür dağıttı.

Çınar Belediyesi Kadın Meclisi, esnafın kaldırımları işgal etmesiyle motorlu araç sahiplerinin araçlarını yolları kapatacak şekilde park etmelerine karşı farkındalık yaratmak ve tepkilerine dile getirmek için ilçedeki bilbordlara ilan verip bastıkları broşürleri ilçe esnafı ve vatandaşlara dağıttı.

Kaldırım ve yol işgalinin yayaları yolda yürümeye zorladığı bunun da yayalar için hayati tehlike oluşturduğu, kaldırım işgalinin aynı zamanda kadınların taciz edilmesine yol açtığı ve kamu hizmetlerinin verilmesinin aksattığının belirtildiği broşürlerde, hem esnaf ve hem de vatandaşların duyarlı olması istendi.

Broşür dağıtımı sırasında vatandaşlardan kadınların eylemini destek geldi. Birçok kişi aynı sorundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

‘Kaldırım işgali risk oluşturuyor’

Broşür dağıtımın ardından konuya ilişkin açıklama yapan Çınar Belediyesi Kadın Politikaları Müdürü Halide Türkoğlu, Kadın Politikaları Müdürlüğü olarak bir seneye aşkındır Çınar’da yaşayan kadınların hayatlarını kolaylaştırmak için projeler ürettiklerini ifade etti. Türkoğlu, dağıttıkları broşürlerle yol işgal eden araç sahipleri ile kaldırımları işgal eden esnafın bilgilendirilmesi ve uyarılması amacı taşıdığını vurgulayarak, “Biz yapılanların, kadınların, çocukların, yaşlıların, engellilerin yayaların yaşamını zorlaştırıldığını yaşam alanlarının işgal edildiğini ve bu işgallerin bir çok risk faktörünü beraberinde getirdiğini anlattık” dedi.

Yaptıkları çalışma ile “erkek egemen zihniyetle yapılan çevre düzenlemesini ilçe gündemine taşımak amacında olduklarını” söyleyen Türkoğlu, “Bu şekilde ilçede hem bir tartışma yürütmek hem de adım adım kaldırım işgallerine dair bir duyarlılık oluşturmak ve bu duyarlılığın sonucunda da bir bilincin açığa çıkmasını umuyoruz. Bu bilincin açığa çıkmasıyla belediyelerimizin katkısıyla hem kaldırım işgali sonunu ortadan kaldıracak hem de yeni yaşam alanlarının düzenlenmesinde bu duyarlılıkla hareket etmesi ortaya çıkacak” diye konuştu.