‘Kadın Belediyeciliği Çınar’da Gerçekleşmiş’

Çınar’a, Çınar Belediyesi Kadın Parkı’nın haberi için gelen Gazeteci Gönül Morkoç, Kadın Parkı’na ilişkin izlenimini “Bu parkı gördükten sonra, kadın odaklı belediyeciliği gerçekten Çınar’da gerçekleşmiş olduğunu, hayat bulduğunu söyleyebilirim” diye paylaştı. 

Çınar Belediyesi Çocuk Korusu’nun” ve Kadın Parkı’nın haberini yapmak için Çınar’a gelen Arapça yayın yapan Dubai merkezli Orient News Kanalı’nın Kürtçe servisi muhabiri Gönül Morkoç’tan kadın gözüyle Çınar Belediyesi Kadın Parkı’na dair izlenimlerini aldık.

‘Parkla birlikte kadınlar kendine vakit ayırabiliyor’

Sadece kadınlara hizmet veren bir parkı kadınlar açısında çok olumlu bulduğunu ifade eden Morkoç, “Çünkü yaşamın her alanında, hem bölgemizde hem Türkiye de kadının yaşam hep psikolojik olarak hem ekonomik olarak o kadar dar ki, Çınar Belediyesi’nin böyle bir parkla kadınlara hizmet vermesi çok önemli . Çünkü çalışan bir kadın yada bir ev kadını dışarı çıkmak istediği zaman kendini vakit ayırmak istediği zaman çocuğunu bırakacak bir yer yok. Burada çocuklar için küçük bir merkez de yapılmış. İstediği zaman buraya çocuğunu bırakabilir. En azında günde bir saat de olsa kadın kendine vakit ayırabilir. Bu çok olumlu bir şey” dedi.

‘Kadın odaklı belediyecilik Çınar’da hayat buldu’

Yapılan parkın kadın odaklı belediyeciliğin söylemden çıkıp somut bir veriye dönüştüğünü belirlemesinde bulunan Morkoç, “Aslında kadın odaklı belediyeciliğin bir sonucu. Çünkü kadın odaklı belediyeciliğin hep sözde kaldığı bir söylemdi. Ama bu parkı gördükten sonra kadın odaklı belediyeciliği gerçekten Çınar’da gerçekleşmiş olduğunu, hayat bulduğunu söyleyebilirim. Çünkü kadınlar burada kendilerine dair bir sözleri olduğunu en azında ifade edebiliyorlar. Burada oturabiliyorlar birbirleriyle vakit geçirebiliyorlar.  Artı burada bir kadın merkezinin de olması çok olumlu. Anladığım kadarıyla her yerde olduğu gibi Çınar’da kadınların üzerindeki toplumsal baskı kendini hissettirir düzeyde. Burada en azından rahat nefes alabiliyorlar. Birbirlerinin sorunlarını paylaşabiliyorlar. Artı kadın merkezinden psikolojik, hukuksal  anlamda da destek alabiliyorlar. Bu yönüyle kadınlar için çok olumlu bir durum” diye konuştu.