Êzîdî Kadınlar Düzenlenen Etkinlikle Biraraya Geldi

DAİŞ çetelerinin katliamlarından kaçıp Diyarbakır’ın Çınar ilçesine yerleşen Êzîdî kadınlar ve çocuklar Çınar Belediyesi Kadın Merkezi’nin düzenlediği bir etkinlikle biraraya geldi. Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, düzenledikleri etkinlikle kadınların ve çocukların yaşadığı travmalardan bir nebze de olsa uzaklaştırmayı hedeflediklerini belirterek, etkinliklerini devam ettireceklerini söyledi.

Çınar Belediyesi Kadın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Şengal’deki katliamlardan kaçarak Çınar Belediyesi Buğday Borsası binalarına yerleşen Êzîdî kadın ve çocuklara yönelik bir etkinlik düzenledi. Kadın Merkezi Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte çocuklar, çocuk oyun alanında oyun oynayıp Çınar Belediyesi Kadın Merkezi çalışanları tarafından yüzlerine çeşitli figürler çizilerek eğlenmeleri sağlandı.

Kadınların, Kadın Merkezi çalışanları ile sohbet etmeyi tercih ettiği etkinlik, müzik dinletisi ile devam etti. Çınar Belediyesi Çocuk Erbane Grubu, müzik dinletisi sundu. Bazı kadınlar üzik dinletisi sırasında bazı şarkıların dramatik içeriği nedeniyle gözyaşlarına hakim olamadı.

‘Yaşadıkları Travmaları Hafifletmek İstedik’

Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, Êzîdî ailelerin yaklaşık iki aydır Çınar’a yerleştiklerini hatırlatarak,  bu süre içinde bu ailelerin öncelikli ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ifade etti. Çınar’a yerleşen Êzîdî kadın ve çocuklarla sürekli irtibat halinde olduklarını ifade eden Türkoğlu, “Êzîdîler katliam tehdidi altında bir travma ile buraya geldiler. Evlerini, topraklarını terk etmeleri, birinci dereceden ya da ikinci dereceden akrabalarını kaybetmeleri ve kendilerinin bu katliam tehdidi altında bulunmaları, yaşamlarının belirsizleşmesi, geleceğe dair ne olacağının belirsiz olmasından dolayı derin bir travma yaşadılar. Biz Çınar Belediyesi Kadın Merkezi olarak iletişim kurmaya, gerekli ihtiyaçların tespiti ve giderilmesi yönünde çalışmalar yaptık, bu çalışmalarımız devam ediyor. Belediye buradaki insanların ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu ihtiyaçlar dışında buraya yerleşen erkekler bir şekilde dışarı ile bağlarını kurabiliyor. Dışarı çıkıp gezebiliyor, top oynayabiliyor. Ancak kadınlar için aynı şey söz konusu değildi. Çocuklar için de aynı durum söz konusu. Daha önce kadın ve çocuklarla yaptığımız görüşmeler bu yönlü bir politika oluşturulmasını zorunlu kılıyordu. Bu yönlü bir politikanın başlangıcı olarak, kadın ve çocukları, Kadın Merkezi Parkı’nda bir etkinlik planladık. Bu etkinlik içerisinde hem kaynaşma, hem onlarla olan ilişkimizi daha da yakınlaştırma hem de ileriki aşamalarda kadınlara ilişkin sorunlarda birinci dereceden dahil olabilmek ve yaşadıkları travmaları hafifletmek için böyle bir etkinlik düzenledik.” diye konuştu.

Kadın ve çocukların ilk defa düzenlenen etkinlikle dışarıyla temas kurduğunu ifade eden Türkoğlu, “Kadınlar ve çocuklar yaşadıkları travmaları atlatabilme, kendilerini ifade edebilme olanaklarını yaratma çabasına içerisindeyiz. Bu gün düzenlene bu etkinlik nelerin yapılması gerektiğine dair ilk adımı oluşturdu. Kadınlar Çınar’a geldiklerinden beri ilk defa bir etkinliğe katıldılar.” dedi.