Çınarlı Kadınlar ‘Çocuk İstismarı ve Cinayetlerini’ Tartıştı

Çınar Belediyesi Kadın Merkezi, Çınarlı kadınlarla, “Çocuk İstismarı ve Cinayetleri” konulu seminerde bir araya geldi. Kadınların kendi çocukluk dönemlerine ilişkin deneyimlerini paylaştıkları seminerde konuşan Kadın Merkezi Sosyoloğu Halide Türkoğlu, “Başta aile ve toplum çocuklara destek olmak yerine mahrem bir gelenek gibi istismarın varlığını reddederek onu kuşaktan kuşağa yeniden üretirler.” dedi.

Çınar Belediyesi Kadın Merkezi, Çınarlı kadınlarla “Çocuk İstismarı ve Cinayetleri” konulu seminerde bir araya geldi. Kadın Merkezi’nde slayt gösterimi ile düzenlenen seminerde, Sosyolog Halide Türkoğlu konuya ilişkin bir sunum yaptı.

Türkoğlu, gündemdeki haber başlıkları üzerinden istismar ve cinayet haberlerini kadınlarla tartışmaya açtı. Türkoğlu, “Çocuk istismarlarına yönelik resmi bir rakamın olmadığı ve genellikle aile tarafından saklanılması ya da çocuğun korku ve kaygı nedenli gizlemesi meseleyi sayısal verilerle açıklamamıza engel olurken, devlet politikaları çocukları hesaba katmadıkları gibi, devletin çocuklara dönük saldırılarında da her zaman devlet kendi şiddetini meşru görmektedir. Devletin katlettiği çocuk sayısı 569’dur ancak suçlu yine ölen çocuklardır. Büyüklerin ve devletin çocuklara dönük şiddeti nerdeyse meşru gösterilmektedir” diye belirtti.

Susmalarının Nedeni Dışlanma Korkusu

İstismar türlerinden cinsel istismar üzerine tartışmanın yoğunlaştığı seminerde, Halide Türkoğlu, cinsel istismarın en çok saklanan istismar türü olmasının nedenlerini ‘Çocuklar Neden Yaşadıklarını Anlatmazlar’ başlığı altında açıklarken, çocuğa inanmama, dışlanma ve korku en büyük etken olarak gösterdi. Türkoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulda ya da evde en çok tanıdıkları kişiler tarafından cinsel istismara uğrayan çocuklar güvenlerini yitirdikleri gibi yaşadıklarını paylaşmaya da korkarlar. Başta aile ve toplum çocuklara destek olmak yerine mahrem bir gelenek gibi istismarın varlığını redderek onu kuşaktan kuşağa yeniden üretirler.”

Çocuklara 5 Altın Kural Mutlaka Öğretilmeli!

Çocuklara yönelik istismarın önlenmesine ilişkin neler yapılabileceği hakkında bilgi veren Türkoğlu, “Bir anne ya da bu sorunlara duyarlı bir birey olarak çocuklara mutlaka öğretmemiz gereken bir takım savunma ilkeleri olmalı çünkü yaşadığımız toplum ve devlet başta çocuklar olmak üzere kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzde bizleri koruyabilecek mekanizmalara ve zihniyete sahip değildir” diye ifade etti.Türkoğlu çocuklara yönelik istimrarın önlenmesinde şu kulları açıkladı: “1.Vücudumuzun mahrem yerleri bize özeldir, 2.Hiç unutma ki vücudun sadece sana aittir,3. Hayır diyebilirsin 4. Canını sıkan sırları saklama, 5. Çekinmeden konuş mutlaka yardım eden biri olur”

‘Ben de Çocuktum, Ben de Yaşadım’

Seminerde deneyim aktarımında bulunan kadınlar hem yaşadıklarını paylaşırken aynı zamanda istismara dönük sorularla ne yapılması gerektiği üzerine söz aldılar. Seminer sonunda Türkoğlu su değerlendirmede bulundu: “Bu eğitimle aslında kendi iç dünyamızda gömülen ancak gömüldüğü derinlik kadar bize ağırlık veren bir konuyu konuşuyoruz; çünkü bir zamanlar hepimiz bir çocuktuk.  İstismarın fiziksel ya da duygusal, cinsel ya da ekonomik belki de hepsine maruz kalarak çocukluktan yetişkinliğe geçtiğimiz bir toplumda yaşamaktayız. Bugün bunu sesli bir şekilde ifade edebiliyorsak yükümüz hafiflemiştir ama hala yanlış bir sırrı saklıyorsak yaşımız ne olursa olsun sorumlu olmadığımız bir yük taşıyoruz demektir”