Çınar Belediyesi Öğrencilerin Yol Ücretlerini Karşılayacak

Çınar-Diyarbakır arasında belediyeye ait toplu taşıma araçlarının hizmet vermemesi nedeniyle ‘cemaat evlerinde’ kalmak zorunda olduklarını ifade eden öğrencilerin sorunlarını dinleyen Çınar Belediyesi Eşbaşkanları Ahmet Cengiz ve Rukiye Eryılmaz, 3-4 ay içinde toplu taşıma hizmeti verileceğini söyledi. Eşbaşkanlar, toplu taşıma hizmeti başlayana kadar ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerinin yol ücretlerinin belediyenin karşılayacağını söyledi.

Diyarbakır’da lise ve üniversiteye giden Çınarlı öğrenciler, yaşadıkları sorunların çözülmesi istemiyle Çınar Belediyesi Eşbaşkanlar Ahmet Cengiz ve Rukiye Eryılmaz’la görüştü.

‘Cemaat Evlerinde Kalmak Zorunda Kalıyoruz’

Çınar Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen görüşmede, öğrenciler, Çınar-Diyarbakır arasında Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma hizmeti vermesi ve özel taşıma kooperatifinin taşıma ücretlerinin pahalı olmasından dolayı Diyarbakır’da zorunlu olarak cemaat evlerinde kaldıklarını söyledi. Cemaat evlerinde kalmalarından dolayı davranışlarından değişiklikler meydana geldiğini ve eve geldiklerinde uyum sorunu yaşadıklarını, ailelerinin kendilerini tanıyamaz hale geldiklerini ifade eden öğrenciler, belediyenin toplu taşıma hizmeti vermesini istedi.

Öğrencilerin sorunlarını dinleyen Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Cengiz, toplu taşımaya ilişkin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile görüştüklerini, 3-4 ay içinde toplu taşıma hizmetinin başlayacağını söyledi. Öğrencilerin bu 3-4 aylık süre içinde taşıma sorununun geçici bir çözüme kavuşturulması talebine ilişkin Cengiz, 3-4 aylık süre içinde ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin taşıma ücretini belediyenin karşılayacağını söyledi.

‘Gençlik Ve Kültür Merkezi Yapacağız

Öğrencilerin kütüphane istemlerini de yanıtlayan Cengiz, “Klasik bir kütüphaneciliğin artık çok anlam ifade etmiyor. Günümüzde artık bilgi teknolojileri ile desteklenmiş kütüphaneler mevcut. Bizim bu konuda bir projemiz var. Bu projemiz gençlik ve kültür merkezi projesidir. Bu dönem o projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bir öğrencinin bu projenin hayata geçirilmesine ilişkin “Kesin bir tarihi verebilir misiniz?” sorusuna Cengiz, “Bu konuda kesin bir tarih vermek mümkün değil. Bizim 3 tane projemiz var: Kent Meydanı, Buğday Borsası ve Ticaret Borsası. Bu projelerin bitmesi gerekiyordu. Ancak, ihale yasası ve onun müteahhitlik sistemi işlerin aksamasına neden oluyor. Bundan dolayı kesin bir tarih vermek yanıltıcı olur. Ama bu projemize bu dönem faaliyete geçireceğiz” diye yanıtladı.

Cengiz Öğrencilerden Meclislerini Kurmasını İstedi

Öğrencilerin bir araya gelmesi ve kendi sorunlarını ifade etmelerinden dolayı memnuniyetini dile getiren Cengiz, öğrencilerin kendi sorunlarını dile getirmek ve bunların takipçisi olmak, buna ilişkin kamuoyu oluşturmak için örgütlülüğün gerekli olduğunu ifade ederek, öğrencilerden kendi meclislerini oluşturmasını istedi.

Görüşme, öğrencilerinin sorunlarını anlatması ve buna dair çözüm önerilerinin ardından sona erdi.