Çınar Belediyesi Köylerde Temizlik Çalışmalarını Sürdürüyor

Çınar Belediyesi tarafından 2015 yılında köylerde başlatılan çevre temizliği çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Çınar Belediyesi, köylerde çevre temizliği çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Çınara bağlı tüm köylere hijyenik koşulların ulaşımı amaçlanırken, çöp, tezek, moloz yığınları ve atık kanalları temizlenerek çevre temizliğine katkı sağlanıyor.  Çalışma kapsamında , hali hazırda 93 köy 54 mezra ve ilçe merkezine bağlı 6 mahalle olmak üzere toplamda 153 yerleşim birimine temizlik hizmeti ulaştırılıyor.

‘Tüm Köylerimize Hizmet Veriyoruz’

Çevre çalışmaları periyodik aralıklarla sürdürülürken çalışmalar hakkında bilgi veren Çınar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Veysel Elmalı, 6360 sayılı Büyükşehir Yasası’nın gelmesiyle birlikte mahalle olan köylerde çalışmaların başladığını belirterek, “Yasasının ardından mahalle olan köylerimizin tamamına peyder pey temizlik hizmetini sunduk. Bütün köylerimize, mezralarımıza çöp konteynırı dağıttık. Şu anda iki ayrı hidrolik sıkıştırmalı araç ile bütün köylerimize temizlik hizmeti vermekteyiz . Hidrolik sıkıştırmalı çöp araçlarımızın sayısı beştir. Küçük aracımızı yedek olarak tutmaktayız. Yedek tutmamızın amacı arızalanan aracımızın yerine işe koymak” dedi.

‘Çöpler Çukurda Toplanmıyor’

Çöplerin daha önce vahşi depolama usulüyle Çınar-Mardin yolu üzerinde bir çukurda toplandığını söyleyen Elmalı, “Bunun sağlıklı olmadığını düşünerek topladığımız çöp alanını da rehabilite ederek toplanan çöplerimizi köyler dahil Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi çöp aktarım istasyonuna nakletmekteyiz” biligisini verdi.

‘Köylüler Hizmetten Memnun’

Çevre temizliği noktasında tüm köylere hizmet götürmede hassasiyet gösterdiklerini belirteren Elmalı, “Çevreye atılan sentetik çocuk bezleri temizlenerek köylerdeki kötü görüntüyü ortadan kaldırmış olduk. Bunun yanı sıra naylon, plastik türü maddeler de toplatıldı. Çalışmalar sonucunda köylerimize gittiğimizde köylülerden aldığımız geri dönüşüm bilgileri gayet memnuyet verici bir düzeye yükselmiştir” diye konuştu.