Çınar Belediyesi Çocuk Korosu, İlk Klibini Çekti

Çınar Belediyesi Çocuk Korosu, 3 yıllık müzik eğitimlerinin ardından, çektikleri kliple, müzik kariyerlerini profesyonel bir mecraya taşıdı.

Çınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün, yaklaşık 3 yıl önce başlattığı, gitar, erbane, bağlama kurslarına katılan çocuklar, aldıkları müzik eğitimi ile ilk profesyonel çalışmalarını gerçekleştirdi. Görüntü yönetmenliğini Kerem Çelik’in yaptığı Müzisyen Azad Bedran Kızılkar’ın Koro Şefliğini yaptığı klipte, Çınar Belediyesi gitar, erbane ve bağlama kurslarında eğitim alan 18 çocuk yer aldı. Söz ve Müziği’nin Hozan Brader’e ait “Aşîtî/Barış” adlı şarkının yorumlandığı klibin çekimleri, Çınar’daki farklı mekanlarda gerçekleşti.

Çekilen klip hakkında bilgi veren Çınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mürsel Bahtiyar, geçmişte Çınar’ın sosyo-kültürel yapısı ve kültürel ortamı beli çalışmaların yapılmasına fazla olanak vermediğini söyledi. Çınar Belediyesi olarak bu ortamının değişip dönüştürülmesi için bir çaba içinde olduklarını ifade eden Bahtiyar, “İlk etapta taşımalı olarak öğrencilerimizi Diyarbakır’a gönderip eğitim aldırtıyorduk. Zaman içerisinde kendi beledimiz olarak bu tür çalışmaların yapılması amacıyla beli bir altyapı oluşturduk. Tabi öğrencilerin gidip gelmesi onlar açısında yorucu oluyordu. Aldıkları eğitim bu zor koşullardan dolayı istenilen sonucu vermiyordu. Bunu ortadan kaldırmak ve belediyemizin eğitim vermesi için fiziki koşullarını oluşturduk. Bununla birlikte daha sağlıklı bir eğitim ortamına kavuştuk. Çocuk Korosu bu ortamda oluştu. Yapılan kliple yaptığımız çalışmanın geldiği düzeyi göstergesidir” diye konuştu.

‘Çocukların şarkı seçimi anlamlıdır’

Çekilen klipte seslendirilen şarkının seçiminin çocuklara ait olduğunu vurgulayan Bahtiyar, “Yaşanan süreç itibarıyla çocukların şarkı seçimi ‘Barış/Aşîtî’ adlı şarkı olması anlamlıdır. Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte bu süreç toplumsal bir destek aldı. Çatışmasızlık süreci az da olsa toplumun gündeminin normalleşmeye doğru evrilmesine katkı sundu. Bu süreç içerisinde kültürel çalışmaların üretilmesine zeminde hazırladı. Özellikle geçmişten süre gelen kültürel asimilasyona karşı bu süreçte kısmi bir rahatlamayı beraberinde getirdi. Bu çalışma da aslında o ortamın dolaylı bir sonucu olarak ortaya çıktı” diye belirtti.

‘Önümüzdeki dönem koronun albüm çalışması olacak’

Bölgede patlak veren çatışmalı sürecin başlamasıyla toplumsal bir talep olarak barışın, çeşitli kesimlerce dile getirildiğini hatırlatan Bahtiyar, “Hem bölgemizde hem de ülkemizde yaşanan mevcut savaş ortamında barışın dile getirilmesi ve bunu çocukların sanatsal bir ürün ile getirmesini toplumsal bir talep olarak ele alınması lazım. Bizim de bu sanatsal ve kültürel çalışmalarımız toplumsal talepler göz ardı edilmeden devam edecek. Önümüzdeki dönemde Çınar Belediyesi Çocuk Korosu için bir albüm çalışmamız da yer alacak.” dedi.

Çınar Belediyesi Çocuk Korosu’nun klibi Çınar Belediyesi web sayfası www.cinar.bel.tr adresindeki Video Galeri’sinden ya da youtube’den  https://www.youtube.com/watch?v=bD2HIpYPNiU adresinden izlenebilir.