En Son Haberler

Çınar’da Şeyh Abdurrahman Kütüphanesi’nin Açılışı Yapıldı

Yayınlanma Tarihi: 01 Şubat 2018 Kategori: Haber

Çınar Belediyesi, Çınarlı mutasavvıf, şair ve bilgin olan Şeyh Abdurahman Aktepe’nin ismini verdiği kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Çınar belediyesi Eşbaşkanları Ahmet Cengiz, Beyaz Kaplan, Şeyh Abdurrahman’ın torunlarından Şafi Işık, belediye personelleri ve çok sayıda kişi katıldı. Açılış öncesi  Kürtçe bir konuşma yapan Belediye Eşbaşkanı Ahmet Cengiz, “Bugün mutluyuz çünkü, Şeyh Abdurrahman Aktepe adına kütüphanemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bilindiği üzere ilçemizde bugüne kadar böyle bir kütüphane açılmış değil. Yıllarca bunun eksikliğiyle yaşadık. Geç kalınmış olsa da biz de imkanlarımız el verdiğince Çınar halkı için böyle bir kütüphanenin açılışına ihtiyaç duyduk. Bugün dünyada bilgi çağı yaşanıyor, yani bilgiye ulaşmak çok kıymetli. Toplum ancak bilgiyle, bilimle ilerler. Kadın,erkek,çocuk ve gençlerimiz  bilimin ışığında kendilerini eğitmelidir. Sistem eksik, yanlış bir eğitim benimsemiş, yerleştirmiş. Umarım, bugün açılan Şeyh Abdurrahman Aktepe Kütüphanesi halkımıza bu eksiği gidermek adına hizmet verecek.  Kütüphanemizin ilereleyen zamanlarda gelişim göstererek daha iyi hizmet vereceğini  de umuyorum. Bu çalışma bilim ve kültür adına bir yapılan çalışmadır. Tüm Çınar halkına hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Daha sonra kütüphane hakkında bilgi veren Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Mehmet İsmail Demirel, ise kütüphanenin  kapasitesi hakkında bilgi verdi. Demirel, “Kütüphanemiz on bin kitap kapasiteli olup içerisinde dünya klasikleri, Kürtçe, Türkçe kitaplar, ansiklopedi ve sözlükler bulunmaktadır. Okuma bölümünün yanı sıra 40 kişilik çalışma masaları da halkımızın istifadesine sunulmaktadır. Çocukları ile birlikte kütüphaneyi ziyaret etmek isteyen okurlar için 2-5 yaş gurubu çocuklara göre dizayn edilmiş bir bölümümüz bulunmaktadır” dedi.

‘Kütüphanemiz Haftanın Yedi Günü Hizmete Açık Olacak’

Kitaplara Çınar Belediyesi’nin web sayfası üzerinden de ulaşılabileceğini belirten Demir, “Kitaplara belediyemizin web sayfası üzerinden de ulaşılıbilecek. Sistem üzerinden kitap ayırabilir, alınan kitabın takibinin yanısıra hangi kitabın kütüphanede olup olmadığı da görülebilecek. Okuma alışkanlğı erken yaşta edinildiğinden özellikle çocuk okuyucularımız için eğitici ve öğretici kitaplara ağırlık verdik. Ev ortamında ders çalışamayan dezavantajlı öğrencilerimiz bu sayede rahat ve sıcak bir ortamda ders çalışabilecek. Kütüphanemiz,  haftanın yedi günü sabah saat 9:00 ile akşam 16:00  arası açık olacaktır” şeklinde konuştu.

Çoçuklardan Açılışa Yoğun İlgi

Konuşmaların ardından, kütüphanenin açılışı için Şeyh Abdurrahman’ın torunu ve belediye eşbaşkanı Ahmet Cengiz kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi. Kütüphanenin açılışının ardından yetişkinler kütüphanede yer verilen Şeyh Abdurrahman köşesine, çocuklar ise hikaye kitaplarına yoğun ilgi gösterdi.

Devami..

Masa Tenisi Kurs Kayıtları Başladı

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2018 Kategori: Haber

Çınar Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde masa  tenisi kurs kayıtları başladı. 8-14 yaş gurupları için açılan kursa başvurular Nûjîyan Kültür ve Sosyal İşleri Merkezi’nden yapılacaktır.

Devami..

Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Cengiz’den Giysi Bankası’na Ziyaret

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2018 Kategori: Haber

Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Cengiz, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’nün toplumdaki dayanışmayı büyütmek amacıyla başlattığı “Giysi Bankası, Bizim Dükkan” projesine destek sunmak ve bağışların startını vermek adına Giysi Bankası’nı ziyaret etti. Belediye Eşbaşkanı Beyaz Kaplan, belediye meclis üyeleri eşliğinde Nûjîyan Parkı’nda bulunan Giyim Bankası’nı ziyaret eden Cengiz, bağışta bulunduktan sonra  kısa bir konuşma yaptı.

İhtiyaç fazlası ürünlerin ihtiyaç sahipleriyle paylaşılmasının dayanışma açısından önemine değinen Cengiz, “Amaç yeni malzeme sunmak yerine daha çok kullanılmayan ihtiyaç fazlası ürünleri paylaşmak adına geliştirmiş olduğumuz bir sistem. Birçok arkadaşımızın katkısıyla başlangıcı yapılan paylaşım dükkanı, hepimizin dükkanıdır. Bu dükkan aracılığıyla ihtiyaç fazlalarımızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak anlamlı olacaktır. Böylece evde kullanılmaya terk edilmiş ürünlerimizin kullanılmasını sağlamış olacağız. İhtiyaç sahipleri arkadaşlarımız da bu şekilde istifade etmiş olacaklar” diye konuştu.

‘Çınar Halkının desteklerini bekliyoruz’

Projenin çevreci bir yönün de olduğunu belirten ve Çınar halkına bağışta bulunmaları için çağrıda bulunan Cengiz, “Kullanmadan imha ettiğimiz her tür ürünün doğaya olumsuz bir etkisi var. Dolayısıyla bu çabanın çevreci bir yanı da var. Ama birinci derecede ihtiyaç sahiplerini gözeten ve onlarla ihtiyaç fazlalarımızı paylaşma adına geliştirdiğimiz bir çalışma.  Çalışmanın başarılı olmasını diliyorum. Emeği geçen bütün arkadaşlara belediyemiz adına teşekkür ediyoruz. Ve bütün ilçe halkının katkılarını, desteklerini bekliyoruz. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından parkın içinde tenis kursu öğrencileriyle sohbet eden Cengiz,  öğrencilere Çınar’da tenis kursu olmasının önemli bir fırsat olduğunu belirterek, “Teniste ilerleme kaydederek bizi temsil edersiniz umarım” dedi.

 

 

Devami..

Çınar Belediyesi Giysi Bankası Projesi Başlatıyor

Yayınlanma Tarihi: 11 Ocak 2018 Kategori: Haber

 

Çınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü, toplumdaki dayanışmayı büyütmek amacıyla “Giysi Bankası, Bizim Dükkan” ismini verdiği proje ile çok yakında hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini buluşturacak.“Dolapta Eskimesin Arkadaşım Giysin” sloganı ile startı verilecek olan proje, ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlarla dayanışmayı geliştirmeyi hedefliyor.

Proje hakkında bilgi veren Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Mehmet İsmail Demirel, Giysi Bankası’nın birçok belediyede uygulanan bir proje olduğunu belirterek, “Amacımız paylaşma ve dayanışma duygusunu pekiştirmek ve hayırseverlerle ihtiyaç sahiplerini bir araya getirmektir” dedi.

‘Tek Farkımız Ücret Almayacağız’

Giysi Bankası’nın, herkesin sahipleneceği bir proje olabilmesi için “Bizim Dükkan” ismine verdiklerini dile getiren Demirel, “Burada kullanılmayan veya az kullanılmış giysileri kardeşlerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımızla paylaşacağız. Belediyemizin başlattığı bu proje aslında insanlar arasındaki dayanışmayı pekiştirecek. Kurum ve kuruluşların dışında herkes bağışta bulunabilecek. Biz de bu yardımları toparlayıp belirli kontrollerden geçirdikten sonra kurmuş olduğumuz dükkanda mağaza şeklinde düzenleyip ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunacağız. Onlar da kendi ihtiyaçları doğrultusunda giysi bankasından faydalanacaklar. Giysi bankasında ilk etapta sadece giysi ve ayakkabı olacak. İhtiyaç sahibi olan herkes giysi bankasından faydalanabilecek. Tamamen mağaza gibi olacak. Tek farkımız ücret almayacağız” diye konuştu.

‘Giysi Bankası Çevre Kirliliğini de Önler’

Yeteri kadar giysi ve ayakkabı stokunun ardından açılışın yapılacağını ifade eden Demirel, projeyle dayanışmanın yanı sıra çevre kirliliğinin önüne geçmeyi de amaçladıklarını söyledi. Demirel, “Herkes mağazadan alışveriş yaptığında bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor. Bu tür projelerle hem tüketim çılgınlığından hem de çevre kirliliğinden sakınmış oluruz. Kullanılmayan giysileri yakmak ya da çöpe atmak yerine paylaşılırsa çevre kirliliğinin de önüne geçmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Son olarak bağışlar için Çınar halkına dayanışma çağrısında bulunan Demirel, bağışların Nûjîyan Parkı içerisinde yer alan “Giysi Bankası ve Bizim Dükkan” a teslim edilebileceğini söyledi. Dayanışmada bulunmak isteyenler ayrıca aşağıda bulunan numaraları arayarak bağışlarını ulaştırmak için ayrıntılı bilgi edinebilirler.

Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü Tel:

05332012878-05454206838

Devami..
Toplam 47 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »